Cu ce ​​dureri îi ajută Citramon pastilele și cum să le administrați corect? - Migrenă -

Citramona ajută la durerile articulare

Regimul de dozare recomandat conform indicațiilor: cefalee: doză unică - comprimate. În cazul durerilor de cap severe după ore, se recomandă administrarea repetată a medicamentului; simptome de migrena: doză unică - 2 comprimate. Dacă este necesar, medicamentul este recomandat să ia din nou după ore; sindromul durerii: doză unică pentru pacienții adulți - comprimate, doza zilnică - comprimate, doza zilnică maximă - 8 comprimate. Cursul de tratament cu Citramone P ca analgezic nu trebuie să depășească 5 zile, ca febrifugă - 3 zile, în tratamentul durerii de cap sau a migrenei - 4 zile.

În timpul perioadei de monitorizare post-înregistrare, s-au înregistrat următoarele efecte secundare ale citramonei P: sistem imunitar: hipersensibilitate; sistemul nervos: dezvoltarea migrenei, somnolență; tulburări mintale: anxietate; sistemul respirator: dezvoltarea scurgerii respirației, bronhospasm; sistem cardiovascular: scăderea tensiunii arteriale BPbătăile inimii; ficat, tract biliar: dezvoltarea insuficienței hepatice; sistem digestiv: dureri abdominale și epigastrice, dispepsie, sângerare gastrointestinală, leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal; piele: eritem, angioedem, erupție cutanată; tulburări generale: disconfort, stare generală de rău.

După administrarea AAS timp de zile, există o probabilitate crescută de sângerare. Foarte rar, pot apărea sângerări severe, inclusiv cele care amenință viața de exemplu, hemoragie cerebrală. Multe dintre aceste efecte secundare sunt dependente de doză, iar severitatea lor este diferită la pacienți diferiți.

Tratamentul se efectuează prin anularea Citramonei II sau prin reducerea dozei. Datorită depresiei sistemului nervos central, există riscul de comă, colaps cardiovascular și insuficiență respiratorie. Ca urmare a intoxicației, se poate observa dezvoltarea insuficienței hepatice, a hepatitei fulminante, citolitice sau colestatice în aceste cazuri moartea este uneori posibilă.

prima etapă de artroză a articulației cotului

Imaginea clinică a supradozajului acut cu paracetamol se dezvoltă în timpul zilei după administrarea acestuia. Principalele simptome sunt pielea palidă, tulburările gastrointestinale pierderea apetitului, greață, vărsături, disconfort abdominal, dureri abdominale.

După 0, zile după administrare, concentrațiile de bilirubină, activitatea lactatului dehidrogenazei, enzimele hepatice microzomale cresc, iar conținutul de protrombină scade.

Adresați-vă medicului despre situația dvs.

Manifestarea simptomelor clinice ale leziunilor hepatice apare după 2 zile și atinge un maxim la zile. Cu o supradoză de paracetamol, este necesară o spitalizare imediată.

După o supradoză și înainte de începerea tratamentului, trebuie determinat conținutul cantitativ citramona ajută la durerile articulare paracetamol din plasma sanguină.

dureri articulare dimineața după somn

În primele 8 ore, terapia cea mai eficientă este donatorul de grupări SH și precursorii sintezei glutationului - acetilcisteinei și metioninei.

Decizia privind măsurile terapeutice suplimentare administrarea ulterioară a metioninei, administrarea intravenoasă a acetilcisteinei se face pe baza datelor privind conținutul de paracetamol din sânge și timpul scurs după administrarea acestuia.

osteocondroza articulației lombare

În tratamentul simptomatic al supradozei cu paracetamol, activitatea enzimelor hepatice microzomale trebuie monitorizată la începutul tratamentului și apoi la fiecare 24 de ore. În majoritatea cazurilor, acest indicator este normalizat în săptămâni. În cazuri severe, poate fi necesar un transplant de ficat.

În caz de supradozaj sever, se poate dezvolta hiperglicemie.

Indicații de utilizare

Manifestările tulburărilor cardiace sunt tahicardia și aritmia. Tratamentul stării necesită o reducere a dozei sau o retragere a cofeinei. Instrucțiuni speciale Instrucțiuni generale speciale Citramon P nu trebuie prescris împreună cu alte medicamente care conțin paracetamol sau ASA.

Se recomandă precauție la prima aplicare a Zitramon P pentru tratarea migrenei sau pentru simptomele netipice ale acestei boli, pentru a evita apariția unor tulburări neurologice potențial severe. Dacă simptomele de migrenă persistă după administrarea a 2 comprimate, trebuie să vă adresați unui medic.

Nu utilizați medicamentul pentru dureri de cap, dacă în ultimele trei luni au fost mai mult de 10 atacuri pe lună. Acest efect poate fi o consecință a medicației excesive și necesită sfatul unui medic. Medicamentul este utilizat cu prudență de către pacienții cu prezența factorilor de risc pentru deshidratare diaree, vărsături, perioadă pre- sau postoperatorie. Citramon II poate masca semnele de infecție. Instrucțiuni speciale datorate prezenței ASK Citramon P trebuie administrat cu prudență la pacienții care suferă de diabet zaharat, guta, hipertensiune arterială necontrolată, deshidratare, deficiență de glucozăfosfat dehidrogenază.

Deoarece ASK inhibă agregarea plachetară, timpul de sângerare poate crește în timpul intervenției chirurgicale inclusiv micut și în perioada postoperatorie. Fără supravegherea medicală, medicamentul nu trebuie utilizat împreună cu medicamente care afectează procesul de coagulare a sângelui în special, cu anticoagulante.

În prezența tulburărilor de coagulare în timpul tratamentului cu Citramon II, trebuie asigurată o monitorizare atentă a pacienților. De asemenea, este necesar citramona ajută la durerile articulare fiți atent în cazul sângerărilor uterine cu diferite etiologii sau hipermeororee. Odată cu dezvoltarea pe parcursul terapiei cu ulcerații sau sângerări ale tractului gastro-intestinal citramonic II, medicamentul trebuie oprit imediat. Utilizarea AINS crește riscul de sângerare, ulcerație sau perforare a tractului gastrointestinal potențial letal, inclusiv în absența antecedentelor de precursori sau complicații gastro-intestinale severe.

cremă pentru articulații de mână

Astfel de efecte sunt deosebit de pronunțate la pacienții citramona ajută la durerile articulare. Administrarea concomitentă de glucocorticosteroizi, AINS și alcool poate crește probabilitatea sângerării gastrointestinale. Datorită unei concentrații fals pozitive scăzute de levothyroxină sau triiodotironină, administrarea unui ASC poate distorsiona datele unui studiu de laborator al funcției glandei tiroide. Citramon II poate duce la dezvoltarea bronhospasmului și exacerbarea astmului, precum și alte reacții de hipersensibilitate.

  • Cu ce ​​dureri îi ajută Citramon pastilele și cum să le administrați corect? - Migrenă -
  • Mamele gravide și care alăptează nu recomandă medicilor să utilizeze tsitramon.
  • Coagularea sangelui scade; Ulcere ale mucoasei intestinale și ale stomacului.
  • Trebuie să se acorde precauție la prescrierea medicamentului la bebelușii cu vârsta de până la 3 luni, cu consum prelungit de alcool, cu patologii renale.
  • De ce toate articulațiile doare deodată
  • Dureri articulare din citramone - Compoziția medicamentului

Factorii de risc includ boala pulmonară obstructivă cronică, infecțiile cronice ale tractului respirator, rinita alergică sezonieră, polipoza nazală și astm bronșic. Aceste fenomene pot apărea la pacienții cu reacții alergice la alte substanțe. În astfel de cazuri, este necesară o atenție deosebită. Instrucțiuni speciale, datorită prezenței paracetamolului Utilizarea citramonei P crește riscul reacțiilor cutanate severe necroliza epidermică toxică, pustul exantmatos acut generalizat, sindromul Stevens-Johnson cu o posibilă deces.

Pacientul trebuie informat despre aceste reacții și a avertizat că, dacă apar, trebuie să refuzați imediat să luați medicamentul. Utilizarea concomitentă a altor medicamente potențial hepatotoxice care induc enzimele microzomale hepatice izoniazid, rifampicină, cloramfenicol, hipnotice și anticonvulsivante, inclusiv carbamazepină, fenitoină, fenobarbital etc.

Eliberarea formei, utilizarea, dozarea

Pacienții cu dependență de alcool prezintă riscul de afectare a ficatului, prin urmare trebuie să se acorde prudență în tratamentul cu Citramon II.

Precauții datorate cofeinei Citramon II trebuie utilizat cu prudență în tratamentul pacienților cu hipertiroidism, aritmie, gută. Pentru a preveni creșterea frecvenței cardiace și dezvoltarea nervos, insomnie, iritabilitate, în timpul terapiei este necesar să se limiteze consumul de alimente cu cofeină. Impact asupra capacității de a conduce autovehicule și mecanisme complexe Nu s-au efectuat studii privind influența citramonei P asupra capacității de a conduce autovehicule și utilaje complexe.

Dar reacțiile adverse cum ar fi amețeli și somnolență necesită abținerea de la activități care necesită o atenție crescută a concentrației și vitezei de reacție. Aspectul acestor efecte trebuie raportat medicului.

Pot lua împreună Aspirina și Analgin? - Rinita

Utilizare în timpul sarcinii și alăptării În timpul citramona ajută la durerile articulare și alăptării, citramonul P este interzis. Utilizați în copilărie Conform instrucțiunilor, Citramon P este interzis să se utilizeze în practica pediatrică: Ca anestezic: pentru tratamentul copiilor și adolescenților cu vârsta de până la 15 ani. Ca antipiretic: pentru tratamentul copiilor și adolescenților cu vârsta de până la 18 ani.

În prezența unei infecții virale, administrarea ASA crește probabilitatea apariției sindromului Reye, simptomele care se manifestă ca hiperpirexie febră peste 41,1 ° Cvărsături prelungite, acidoză metabolică, tulburări ale sistemului nervos și psihic, hepatomegalie citramona ajută la durerile articulare insuficiență hepatică, encefalopatie acută, insuficiență respiratorie, convulsii, comă.

În caz de afectare a funcției renale Citramon II trebuie utilizat cu prudență la pacienții cu insuficiență renală. Cu funcție hepatică anormală Citramon II trebuie utilizat cu prudență la pacienții cu insuficiență hepatică.

Utilizați la bătrânețe Citramon II trebuie utilizat cu prudență la pacienții vârstnici, în special în cazul unei subponderali. Interacțiuni medicamentoase Interacțiunea dintre AAS, conținută în compoziția citramonei II, împreună cu alte medicamente poate determina următoarele efecte: AINS: apariția sângerărilor gastrointestinale și deteriorarea mucoasei gastrointestinale. Dureri de umăr cu traumatisme cazul utilizării în comun, se recomandă aportul de gastroprotectori; anticoagulante orale în special derivați de cumarină : administrarea ASA poate potența acțiunea acestor medicamente, prin urmare se recomandă efectuarea monitorizării clinice și de laborator a timpului de sângerare și a timpului de protrombină.

Utilizarea combinată a anticoagulantelor orale și a citramonei II nu este recomandată; glucocorticosteroizi: deteriorarea membranei mucoase a tractului gastro-intestinal, dezvoltarea sângerării. În cazul administrării concomitente, se recomandă utilizarea gastroprotectorilor și, dacă este posibil, o astfel de combinație trebuie evitată, în special la tratarea pacienților vârstnici; heparina: dezvoltarea sângerării, care necesită implementarea monitorizării clinice și de laborator a timpului de sângerare.

artroza deformantă a genunchiului de gradul I este

Utilizarea combinată a heparinei și citramonei P nu este recomandată; trombolitice: posibilitatea sângerării. Nu este recomandat să se prescrie Citramon II în primele 24 de ore după un accident vascular cerebral acut.

Utilizarea combinată a tromboliticelor și AAS este inacceptabilă; inhibitorii selectivi ai recaptării serotoninei: dezvoltarea sângerării datorată efectului asupra funcției plachetare și coagulării sângelui. Utilizarea combinată cu Citramone P nu este recomandată; inhibitori ai agregării plachetare clopidogrel, cilostazol, ticlopidină, paracetamol : dezvoltarea sângerării, necesitând monitorizarea clinică și clinică a timpului de sângerare.

Ce este inclus în

Utilizarea combinată cu Citramone P nu este recomandată; acidul valproic: datorită perturbării legăturilor cu proteinele plasmatice, ASK crește toxicitatea acidului valproic. Atunci când se utilizează împreună, este necesar să se controleze concentrația plasmatică a acidului valproic; fenitoină: creșterea concentrației plasmatice a fenitoinei; este necesar să se asigure controlul acestui indicator; bureți diuretice de exemplu, furosemid : o scădere a activității lor datorită inhibării sintezei prostaglandinelor și a încălcării procesului de filtrare glomerulară.

AINS pot provoca insuficiență renală acută în special la pacienții deshidratați. Utilizarea combinată a medicamentelor diuretice și a citramonei P necesită o rehidratare citramona ajută la durerile articulare, monitorizarea funcției renale și controlul tensiunii arteriale în special în stadiul inițial al terapiei diuretice ; antagoniști ai aldosteronului spironolactonă, canrenoat : o scădere a activității acestor medicamente datorită excreției de sodiu depreciate.

Se recomandă controlul tensiunii arteriale; Medicamente uricosurice de exemplu, sulfinpirazon, probenecid : o scădere a activității acestor medicamente datorită creșterii concentrației plasmatice a ASA datorată inhibării reabsorbției tubulare; antihipertensive inhibitori ECA, antagoniști ai receptorilor angiotensinei II, blocanți ai canalelor de calciu lente : o scădere a activității lor datorată inhibării sintezei prostaglandinelor în rinichi.

Tratamentul comun în tratamentul pacienților deshidratați sau vârstnici poate duce la insuficiență renală acută. Asigurarea unei rehidratări suficiente, monitorizarea funcției renale și tensiunii arteriale este necesară; derivați de sulfoniluree, insulină: efect hipoglicemic crescut.

O doză ridicată de ASK necesită o reducere a dozei de agenți hipoglicemici și controlul glicemiei; metotrexat la o doză de până la 15 mg pe săptămână : o scădere a secreției citramona ajută la durerile articulare a metotrexatului, o creștere a concentrației plasmatice și o creștere a toxicității datorată dezvoltării acestor procese.

Mă întreb ce ajută Citramon?

Utilizarea Citramonei P nu este recomandată pentru tratamentul pacienților care au primit concentrații mari de metotrexat. Atunci când se administrează concentrații scăzute de metotrexat, este necesar să se ia în considerare probabilitatea de interacțiune cu AAS, în special în cazurile de afectare a funcției renale.

Utilizarea metotrexatului și citramonei P necesită monitorizarea funcției rinichilor, a ficatului, a unui test de sânge general mai ales în prima zi a acestei terapii ; alcool: probabilitatea crescută de sângerare gastrointestinală. Împărțirea ar trebui evitată. Interacțiunea dintre paracetamolul conținut în citramona II și alte medicamente poate determina următoarele efecte: Inductoare microzomale ale enzimelor hepatice substanțe potențial hepatotoxice de exemplu, alcool, o combinație de rifampicina și izoniazida, antiepilepticele, hipnotice, inclusiv carbamazepină, fenitoină, fenobarbital creșterea toxicității paracetamol și leziuni hepatice, chiar atunci când primesc doze non-toxice ale medicamentului, care necesită monitorizarea funcției hepatice.

Nu se recomandă utilizarea acestor medicamente în același timp; zidovudină: risc crescut de apariție a neutropeniei.

Este necesară monitorizarea parametrilor hematologici. Utilizarea simultană a medicamentului este posibilă numai pe bază de rețetă; cloramfenicol: risc crescut de creștere a concentrației acestuia din urmă.

Nu se recomandă utilizarea acestor medicamente împreună; anticoagulante indirecte: o creștere a efectului anticoagulant după aportul paracetamol repetat mai mult de o săptămână sau mai mult.

Descrierea citramonei

Episodic de aport de paracetamol nu dă un efect semnificativ; Probenecid: o scădere a clearance-ului paracetamolului, care necesită o reducere a dozei sale. Nu se recomandă utilizarea acestor medicamente împreună; metoclopramida și alte medicamente care accelerează evacuarea stomacului: o creștere a ratei de absorbție a paracetamolului, o creștere a eficienței și a abordării declanșării acțiunii analgezice; propantheline și alte medicamente care încetinesc evacuarea stomacului: citramona ajută la durerile articulare ratei de absorbție a paracetamolului, reducerea sau întârzierea ameliorării rapide a durerii; Colestriamina: reducerea ratei de absorbție a paracetamolului.

Dacă este necesar, la nivelul maxim al anesteziei trebuie administrată colesteramină la 1 oră după administrarea Citramonei P. Interacțiunea dintre cafeina conținută în citramona II și alte medicamente poate determina următoarele efecte: hipnotice de exemplu, blocante ale receptorilor H1-histaminelor, barbiturice, benzodiazepine : reducerea efectului lor hipnotic, reducerea efectului anticonvulsivant al barbituricelor. Utilizarea combinată a medicamentelor nu este recomandată.

Dacă este necesar, utilizarea concomitentă a citramonei II cu medicamentele indicate, combinația de cafeină ar trebui luată dimineața; disulfiram: risc crescut de agravare a sindromului de abstinență a citramona ajută la durerile articulare datorită efectului stimulator al cofeinei asupra sistemului cardiovascular sau sistemului nervos central; litiu: o creștere a concentrației plasmatice datorată creșterii clearance-ului renal din cauza retragerii cofeinei.

Anularea citramonei II poate necesita scăderea dozei de litiu. Utilizarea în comun a medicamentelor nu este recomandată; simpatomimetice sau levothyroxine: efect cronotropic crescut datorită potențării reciproce a medicamentelor. Nu se recomandă partajarea cu Citramone P; substanțe asemănătoare substanței efedrine: risc crescut de dependență de droguri. Utilizarea în comun a medicamentelor nu este recomandată; agenți antibacterieni din grupul chinolonelor ciprofloxacin, enoxacină, acid pipemidicterbinafina, cimetidina, fluvoxamină, contraceptivele orale: creșterea perioadei de înjumătățire de cafeină prin inhibarea citocromului P a creșterea articulației genunchiului. În caz de aritmie cardiacă, funcție hepatică, epilepsie latentă, trebuie evitată utilizarea cofeinei; teofilina: o scădere a excreției sale; Clozapina: o creștere a concentrației sale serice, care necesită monitorizarea acestui indicator.

Utilizarea în comun a medicamentelor nu este recomandată; fenilpropanolamină, fenitoină, nicotină: o scădere a timpului de înjumătățire terminal al cofeinei.

  1. Ce poate înlocui citramonul pentru femeile însărcinate Cum să fii o femeie însărcinată când dureri de cap insuportabile, procesul inflamator a început, există și alte simptome?
  2. Zece recomandari pentru a-ti pastra articulatiile sanatoase Ar trebui să-i dau lui Citramon dureri de cap pentru copii?

În cazul studiului relevant, trebuie să întrerupeți administrarea cofeinei în interval de ore. Termeni și condiții de depozitare A se păstra la întuneric, la îndemâna copiilor la o temperatură de până la 25 ° C.